Ramowy plan dnia i tygodnia

RAMOWY PLAN DNIA

06:30 – 08:00     Przyjmowanie dzieci. Indywidualne rozmowy personelu z rodzicami. Zabawy dowolne.

08:00 – 08:15     Przygotowanie do śniadania – wdrażanie do samodzielności w trakcie czynności samoobsługowych.

08:15 – 08:45     Śniadanie.

08:45 – 09:00     Toaleta – nauka korzystania z nocnika/sedesu.

09:00 – 10:00     Zabawy zorganizowane. Zabawy w kącikach zainteresowań.

10:00 – 10:20     Drugie śniadanie.

10:20 – 11:15     Zabawy i zajęcia tematyczne w grupach. Spacer/zabawa w ogrodzie.

11:15 – 11:30     Toaleta – nauka korzystania z nocnika/sedesu.

11:30 – 12:00     Obiad – wdrażanie do samodzielności w trakcie czynności samoobsługowych.

12:00 – 12:15     Przygotowanie dzieci do snu – bajko terapia, słuchanie muzyki relaksacyjnej.

12:15 – 14:15     Sen (dzieci do 1-go roku sen w godzinach dopołudniowych według potrzeb).

14:15 – 14:30     Toaleta – nauka korzystania z nocnika/sedesu.

14:30 – 15:00     Podwieczorek.

15:00 – 16:30     Gry i zabawy w grupach. Odbieranie dzieci ze żłobka, kontakt indywidualny z rodzicami.

W naszej placówce wykorzystujemy elementy terapii integracji sensorycznej codziennie aby umożliwić dzieciom lepszy start w przedszkolu oraz pomóc rodzicom w stymulacji prawidłowo rozwijających się dzieci.

Rozwój sensoryczny to rozwój doznawany poprzez zmysły. To sposób, w jaki dziecko od najmłodszych latach uczy się o świecie i o sobie. Umiejętnie pobudzanie zmysłów (zmysłu równowagi, czucia ciała, dotyku, słuchu, wzroku, smaku i węchu) wpływa na to, jak kształtuje się i dojrzewa układ nerwowy, którego kondycja determinuje jakość wielu zjawisk na aktualnym etapie rozwoju dziecka oraz w jego dorosłym życiu. Dzięki właściwie rozwiniętemu układowi nerwowemu maluch potrafi lepiej rozpoznawać i regulować emocje, koncentrować się, uczyć, odczuwać ciało, budować postawę, sprawniej rozwijać kompetencje językowe, bezpiecznie dla siebie wchodzić w interakcje i budować więzi. A to zaledwie niektóre z efektów pracy z dziecięcą sensoryką. Prawidłowa integracja sensoryczna to dobre współdziałanie narządów zmysłowych, które konieczne są do harmonijnego rozwoju i optymalnego funkcjonowania dzieci w świecie.

Z tego właśnie względu zdecydowaliśmy się na różnorodną stymulację zmysłów w formie zabaw sensorycznych. Założenia integracji sensorycznej doskonale uzupełniają się ze słowami Marii Montessori: „Zmysły to klucz do poznania otaczającego świata”.

Do optymalnego rozwoju potrzebne jest dostarczanie różnorodnych i systematycznych bodźców w bezpiecznym zakresie i środowisku oraz odpowiednio dostosowanym tempie, aby maluch mógł dobrze zintegrować doświadczenie. Specjalnie do tego celu zaprojektowaliśmy i stworzyliśmy ramowy plan tygodnia, w którym będziemy stymulować wszystkie zmysły Twojego dziecka.

 

RAMOWY PLAN TYGODNIA

Każdy dzień tygodnia przeznaczony jest na inny rodzaj zajęć w naszym żłobku.

Poniedziałek - zajęcia sensoryczne

Zabawy rozwijające u dzieci wszystkie zmysły: dotyku, równowagi, czucia ciała, wzroku, słuchu, smaku i węchu. Mają duży wpływ na uczenie się i zapamiętywanie, a także pozwalają na odkrywanie i poznawanie świata poprzez zabawę. Zajęcia sensoryczne pobudzą do twórczego działania, wzmagają naturalną potrzebę ruchu, a poza tym relaksują dzieci, oraz uczą świadomie korzystać ze swoich zmysłów.

Wtorek - zajęcia sensoplastyczne

Zajęcia rozwojowe, które polegają na wspieraniu samodzielności i kreatywności u dzieci. Naszym celem jest pobudzenie wszystkich zmysłów tak, aby dziecko mogło samo na własnej skórze poczuć ich oddziaływanie. Mnogość faktur, kolorów i materiałów to domena tych zajęć.

Środa - zajęcia z językiem angielskim

Dzieci stopniowo oswajają się z językiem obcym, zapamiętują proste słownictwo, uczą się wierszyków, piosenek oraz uczestniczą w różnych grach i zabawach językowych.

Czwartek - zajęcia muzyczne

Osoby prowadzące zajęcia stwarzają dzieciom szereg możliwości do czerpania radości z kontaktu z muzyką.

Piątek - zajęcia sportowe

Przeprowadzane zajęcia zapewniają dzieciom niezbędną do prawidłowego rozwoju porcję ruchu.

 

Prowadzone w placówce zajęcia,wykorzystujące elementy terapii integracji sensorycznej np. sensoplastyczne takie jak: zabawa cieczą nieniutonowską, makaronem, kaszą czy piaskiem kinetycznym
- pobudzają wyobraźnię dziecka,
- pozwalają na kreatywność dzieci w doświadczaniu świata,
- umozliwiają poznawanie tego co go otacza różnymi zmysłami,
pozwalaja na skupienie się maluchów przez dłuższy czas,
- pobudzaja zmysły w sposób wielopoziomowy.

Założenia profilaktyczne w zakresie usprawniania systemów sensorycznych realizowane są w naszych placówkach codziennie w ramach których skutecznie wspomagamy rozwój dzieci od najmłodszych lat. To nam pozwala na szybszą diagnozę oraz pomoc w niwelowaniu zaburzeń integracji sensorycznej.

Bardzo istotnym argumentem za organizowaniem tego typu zajęć jest reakcja na nie samych dzieci. Najczęściej są to najbardziej lubiane przez małe dzieci aktywności. Trafiają one w ich naturalne potrzeby rozwojowe. Zadania ruchowe są z reguły bliższe dziecku niż zadania edukacyjne a do tego pobudzają pracę systemu nerwowego i dają szybkie wzmocnienia, poczucie sukcesu budując samoocenę dzieci. Takie ćwiczenia pokazują niczym nie ograniczony potencjał dziecka.  Pokazują jak ważna jest zabawa w rozwoju potencjału dziecka.

Więcej w tej kategorii: « Zajęcia dodatkowe Rekrutacja »

Stowarzyszenie "Karuzela"

Powołane w listopadzie 2007r. by pomagać osobom z ADHD, Zespołem Aspergera, Autyzmem oraz innymi niepełnosprawnościami..

OPP

Dochód z działalności przeznaczamy wyłącznie na działalność statutową. Wpisując w zeznanie podatkowe nr KRS 0000 293451 umożliwiasz dzieciom podjęcie najlepszej dla nich terapii.

Godziny otwarcia

Żłobek i przedszkole

  • pon-pt: 6:30-16:30

Poradnia

  • pon-pt: 7:30-17:30

Szybki kontakt

Możesz nas odwiedzić pod adresem:
Starokrakowska 135 26-600 Radom
stowarzyszenie@karuzela.org

Zarząd Stowarzyszenia "Karuzela":

Prezes Sylwia Waśkiewicz
tel.509 057 823

Instytut Rozwoju Dziecka

Dyr. Generalny Linda Dąbrowska
tel. sekretariat: 510 832 823

© 2019 Karuzela.org All Rights Reserved. Stworzono we współpracy z web-coder.pl